Niemcy

W dniach 23-28 maja 2018 roku, dwoje nauczycieli oraz piętnaścioro uczniów wzięło udział w wymianie w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus +, pod nazwą: „Migracja w Europie.”

Spotkanie to odbyło się w mieście Handrup, w szkole Gymnasium Leoninum.

Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach programu Erasmus +, zaprezentowanie przygotowanych wcześniej materiałów przez wszystkich uczestników krajów partnerskich. Wszystkie grupy były znakomicie przygotowane i w piątek przed południem w nowo otwartej auli każda grupa uczestników zaprezentowała swoje wyniki w formie prezentacji. Po powitaniu przez dyrektora-Pana Hannekena uczestnicy wymiany krótko się przedstawili, a następnie przybliżyli wszystkim zaproszonym gościom temat migracji. W uroczystości oprócz lokalnych polityków, nauczycieli i uczniów zaproszeni zostali poseł do Landtagu Christian Fühner oraz burmistrz Matthias Lühn – były uczeń szkoły w Handrup. Po południu już w mniejszym gronie mogliśmy obejrzeć filmy dotyczące migracji przygotowane przez grupę z Hiszpanii i Polski.

Razem z przedstawicielami z Polski w realizacji zadań uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Francji, Belgii, Hiszpanii i oczywiście Niemiec .

Oprócz pracy nad projektem delegacje miały również okazję aby uczestniczyć w sobotę wyjeździe do Bremen i Bremerhaven. Głównym aspektem wyjazdu było zwiedzenie muzeum Deutsches Auswandererhaus Bremerhaven. Głównym tematem tego muzeum było pokazanie historii ludzi masowo emigrujących do USA na przełomie epok. Nie brakowało też czasu spędzonego na podtrzymywaniu podjętych znajomości i wszyscy uczestnicy bawili się w parku linowym w Ibbenbüren.

Spotkanie w Handrup zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach.