Patron Szkoły
KAZIMIERZ ECKSTEIN – PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8
7 X 1989 r. Szkoła Podstawowa nr 8 otrzymała imię Kazimierza Ecksteina. Patron szkoły urodził się 9 III 1896 r. w Stryju woj. stanisławowskie. (Nie znamy okresu życia od 1896r. do 1922r., gdyż dokumenty uległy zniszczeniu w czasie okupacji). Do Świecia przybył w 1922 r. jako nauczyciel j. polskiego i gimnastyki tutejszego gimnazjum. Dał się poznać jako doskonały pedagog, wychowawca, pełen pomysłów i energii organizator życia kulturalnego, sportowego i patriotycznego. 8 X 1939 r. został rozstrzelany przez hitlerowców. Poza obowiązkami służbowymi zajmował się pracą społeczną, na terenie miasta i powiatu, w zakresie literatury, sportu i harcerstwa.
Oto niektóre osiągnięcia Kazimierza Ecksteina:
- Zorganizował i prowadził chór szkolny, który osiągnął wysoki poziom na szczeblu miasta i powiatu (ze wspomnień byłych uczniów).
- Reżyserował liczne przedstawienia teatralne np. „Jasełka” L. Rydla.
- W 1933r. został pierwszym komendantem Hufca w Świeciu, w tym okresie harcerstwo powiatu świeckiego osiągnęło znaczące wyniki pracy organizacyjnej.
- Prowadził Gimnazjalny Klub Sportowy, Klub Wioślarski i tenisowy. Z jego inicjatywy zbudowano przystań wodną i stadion przy zamku krzyżackim
- Zorganizował pracownię, w której uczniowie sami produkowali narty, co przyczyniło się do rozwoju narciarstwa nizinnego w Świeciu.
- Współpracował z Towarzystwem Gimnazjalnym „Sokół” i wspólnie z nim brał udział przy odbudowie sali gimnastycznej SP nr 1.
- Zbudował w ogrodzie szkolnym dwa boiska tenisowe i tor saneczkowy.
- Organizował zawody sportowe o mistrzostwo szkoły w tenisie, koszykówce, siatkówce i szachach.
- Był opiekunem szkolnego koła LOPP.
- Posiadał uprawnienia pilotażu szybowcowego kat. ABC, które wykorzystał do pracy z młodzieżą. Wspólnie z nią zbudował boisko do nauki lotów na Mariankach oraz nabył szybowiec „Wrona”. W 1937 r. skierował 10 uczniów na kurs pilotażu, uzyskali oni uprawnienia kat. AB.
- Współpracował z Komendą Powiatową PW i WF.
- Organizował zawody powiatowe z udziałem Gimnazjalnego Klubu Sportowego, Robotniczego Klubu Sportowego OM-TUR i Klubu Sportowego Marynarki Wojennej.
7 X 1990 r. w naszej szkole została odsłonięta tablica pamiątkowa przedstawiająca popiersie patrona.